Dlaczego warto odwiedzić Warszawę?

Dlaczego warto odwiedzić Warszawę?

Warszawa jest miastem niezwykłym. I nie tylko dlatego, że jest stolicą Polski, że tu właśnie toczy się życie polityczne naszego kraju, tu jest siedziba władz państwowych. I też nie dlatego, że jest to największe miasto w Polsce, a do tego centrum życia gospodarczego Polski oraz jeden z najważniejszych w kraju ośrodków miejsko-przemysłowych. To są tylko suche fakty, które prawdopodobnie nikogo nie przekonają do tego, aby do Warszawy przyjechać. Dlaczego więc warto ją odwiedzić?

Warszawa to prężnie rozwijające się miasto, dynamiczne i tętniące życiem. W ciągu ośmiu wieków istnienia, przechodziła kolejne etapy rozwoju od małej rybackiej wsi, przez stolicę Księstwa Mazowieckiego, do stolicy Polski, stając się najważniejszym miastem na mapie naszego kraju.  Warszawa wielokrotnie zdobywana, palona i grabiona, za każdym razem powstawała z popiołów jeszcze większa i silniejsza. Gdy po upadku powstania warszawskiego w 1944 roku, oszacowano że stolica została zrujnowana w niemal 85%, niewiele osób wierzyło w powrót miasta do dawnej świetności.  Na gruzach przedwojennej Warszawy odbudowano nowe miasto, i choć znaczna część dawnej zabudowy została zastąpiona architekturą socrealistyczną, to historyczne zabudowania Starego i Nowego Miasta, a także zabytki wzdłuż Traktu Królewskiego zrekonstruowano niemal całkowicie.  Dziś możemy podziwiać piękne wnętrza Zamku Królewskiego, przejść się po niezwykłej Starówce czy odpocząć od zgiełku miasta w Królewskich Łazienkach.

Obecnie w Warszawie jest prawie 1500 zarejestrowanych zabytków, setki miejsc pamięci, kilkadziesiąt muzeów, w tym pierwsze na świecie Muzeum Plakatu, interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego i jedyne w Europie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Warszawa to również największy w Polsce ośrodek życia teatralnego, którego tradycja sięga początków stołeczności. Tu narodził się Teatr Narodowy i mieści się Opera i Filharmonia Narodowa.  Obok nich funkcjonują także teatry alternatywne, lalkowe, rewie i teatry muzyczne, w tym Teatr Muzyczny Roma wystawiający najsłynniejsze światowe musicale, takie jak: Koty, Upiór w Operze, Les Miserables czy Grease. Tu również znajduje się jedyny w Polsce, działający Teatr Żydowski, wystawiający znakomite sztuki w języku polskim i jidysz.

W każdej ulicy, każdym zakamarku tego miasta zapisana jest jakaś historia.  Tu zjeżdżały się sejmy walne koronne, odbywały wolne elekcje polskich władców. W Warszawie narodziła się polska demokracja i uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję.  Z tym miastem związani są wybitni artyści, pisarze, poeci, naukowcy. Tu mieszkał Fryderyk Chopin i przyszła na świat Maria Skłodowska-Curie. Tu tworzył Stanisław Moniuszko, pracowali i pisali: Bolesław Prus, Maria Dąbrowska czy Ryszard Kapuściński. Wreszcie, to właśnie w Warszawie słynne msze gromadzące tysiące wiernych odprawiał błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Należy pamiętać również o tym, że do wybuchu drugiej wojny światowej, 30% ludności Warszawy stanowili Żydzi. Działały tu żydowskie biblioteki, wydawnictwa, kluby sportowe, teatry. Z Warszawą związani byli między innymi: kompozytor Władysław Szpilman i noblista, pisarz Izaak Bashevis Singer.  Dla Żydów, druga wojna światowa okazała się tragiczna w skutkach. Zamknięci za murami getta, stłoczeni i zepchnięci poza margines społeczny, umierali z głodu, wycieńczenia i w wyniku chorób. W ciągu niespełna trzech lat (od 1940-1942), zmarło 100 tysięcy Żydów. W czasie akcji likwidacyjnej małego getta, w bydlęcych wagonach wywieziono do obozów zagłady aż 300 tysięcy osób. Gdy Niemcy zdecydowali ostatecznie „rozwiązać” kwestię żydowską w Warszawie, w getcie wybuchło powstanie. Nierówna walka trwała niecały miesiąc. Po upadku powstania rozpoczęła się eksterminacja ludności żydowskiej, a getto zostało zrównane z ziemią. Z około pół miliona Żydów mieszkających przed wojną w Warszawie, ocalało około 20 tysięcy osób.
Warszawa o tej tragicznej historii nigdy nie zapomniała, a w mieście nadal znajduje się wiele miejsc związanych z ludnością Żydowską. Warto więc udać się na wycieczkę śladami warszawskich Żydów, zobaczyć ocalałe z akcji likwidacyjnej getta kamienice, fragment muru getta czy jedyną czynną do dziś przedwojenną Synagogę. Jednym z najciekawszych obiektów związanych z warszawskimi Żydami, jest również Cmentarz Żydowski – nie tylko miejsce spoczynku zmarłych, ale również niezwykły pomnik historii.

Zobacz proponowane trasy wycieczek po Warszawie

W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne galerie sztuki zachęcają koneserów sztuki do poznawania ich zbiorów. Na fanów srebrnego ekranu czeka ponad 30 różnych kin (w tym tematyczne i 3D), w których obejrzą najnowsze produkcje z Polski i ze świata, a także filmy historyczne i produkcje archiwalne. Ucztą dla prawdziwych kinomanów są natomiast liczne festiwale filmowe odbywające się cyklicznie w Warszawie, w tym: Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy Festiwal „Watch Docs”.

Dzieci mogą odkrywać Warszawę podążając tropem legend i opowiadań,  bawić się na licznych, nowoczesnych placach zabaw, zobaczyć jak wygląda miasto z tarasu widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki czy przeżyć niezwykłą przygodę w Centrum Nauki Kopernik, gdzie dotykanie eksponatów nie tylko nie jest zakazane, ale wręcz zalecane!

Na tych, którzy kochają muzykę czekają w Warszawie liczne festiwale, koncerty i konkursy, organizowane przez cały rok. Znajdą coś dla siebie zarówno amatorzy muzyki klasycznej, jak i fani jazzu, Hip-Hopu czy nawet muzyki sakralnej i organowej. Wśród najważniejszych wydarzeń muzycznych są:

Dla fanów aktywnego wypoczynku również czekają niezliczone atrakcje. Kluby sportowe, kręgielnie, baseny, paintball czy ścianki wspinaczkowe, to tylko nieliczne z nich. Amatorzy sportów wodnych mogą wybrać się na regaty czy windsurfing nad Zalew Zegrzyński, wypożyczyć kajak czy rower wodny nad Jeziorkiem Kamionkowskim lub popływać łódką w Wilanowie. Dla tych, którzy wolą mocne wrażenia pozostają loty samolotem, skoki spadochronowe czy na bungee. Rowerzyści mają do dyspozycji liczne ścieżki rowerowe i wciąż rosnącą liczbę wypożyczalni rowerów. Na dwóch kółkach nie tylko można zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Warszawie, ale także wybrać się do Lasu Kabackiego czy Puszczy Kampinoskiej. Dla narciarzy i snowboardzistów czynny jest Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice. W zimę, o ile spadnie śnieg, przy Lesie Kabackim można nawet wypożyczyć narty biegówki!

Szczególnie jednak zadowoleni będą spacerowicze, wielbiciele joggingu i nordic walkingu. Warszawa bowiem, jest miastem wbrew wszystkim pozorom, bardzo zielonym. Parki, ogrody i skwery stanowią aż ¼ powierzchni miasta, co stawia naszą stolicę w czołówce najbardziej zielonych miast europejskich. Na spotkanie z historią zapraszają Łazienki Królewskie, Park w Wilanowie, Ogród Saski, Ogród Krasińskich, Park Morskie Oko czy Park im. Edwarda Rydza-Śmigłego. Piękno przyrody najlepiej podziwiać w ogrodach botanicznych Polskiej Akademii Nauk w Powsinie lub Uniwersytetu Warszawskiego, tuż przy Łazienkach. Na bardzo długi spacer warto się udać na Bielany lub za Warszawę, do Kampinoskiego Parku Narodowego. Z dziećmi można się wybrać do warszawskiego ZOO, gdzie przyjemny spacer można połączyć z poznawaniem dzikich zwierząt. Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano „Baśniowe ZOO”, gdzie zwierzęta można pogłaskać i nakarmić. Po spacerze maluchy mogą pobawić się na bezpiecznym, nowoczesnym placu zabaw.

Jeśli jednak nie interesujesz się historią, nie lubisz zwiedzać i przyjechałeś/-aś do Warszawy na zakupy lub przeżyć kilka niezapomnianych imprez, to z pewnością się nie zawiedziesz. Czeka na Ciebie kilkanaście galerii i centrów handlowych, w tym najpopularniejsze: Złote Tarasy i Arkadia, znajdujące się w dogodnych lokalizacjach. Jeśli lubisz luksus, koniecznie odwiedź ekskluzywny Dom Mody VitkAc i wybierz się na spacer Nowym Światem. Na imprezowiczów czekają setki klubów nocnych, klubokawiarni, pubów i barów z wódką – od tych najmodniejszych, odwiedzanych przez gwiazdy, przez kluby alternatywne, lounge bary po kluby studenckie, bary karaoke i ogródki piwne.

Przyjedź, poznaj historię zaklętą w Warszawie, doświadcz jej niezwykłej atmosfery i przeżyj niesamowitą przygodę, której nigdy nie zapomnisz!

Zobacz proponowane trasy wycieczek po Warszawie

 

 

 

 

 

 

 

Dział:

Komentarze

 1. Portret użytkownika Stasiu
  Stasiu 14-05-2012 14:09
  Cudownie <3
 2. Portret użytkownika olusia :D
  olusia :D 13-02-2014 17:28
  supcio
 3. Portret użytkownika B) =#=
  B) =#= 14-05-2019 16:57
  :)