Warszawa Spacery
Od fortu do barykady - spacer po Ochocie
Jeżeli chcesz się dowiedzieć:
- kiedy zbudowano Fort Rakowiec (Форт Щ-М) i jaką rolę pełnił on w systemie obronnym Twierdzy Warszawa;
- gdzie zlokalizowano awangardowe osiedle mieszkaniowe zbudowane w okresie II RP, w którym domy stanęły prostopadle do ulicy "frontem do słońca, a nie do rynsztoku";
- jakie ptaki zrywają się do lotu na Placu pod Skrzydłami na osiedlu z lat sześćdziesiątych XX wieku;
- co zaplanował na dzień 8 września 1939 roku dowódca 4 Dywizji Pancernej Wehrmachtu i jaka była odpowiedź żołnierzy Wojska Polskiego.
Warszawskie romanse
Luty, miesiąc miłości już za pasem. Z okazji rozpoczęcia sezonu serduszkowego zapraszamy na spacer śladem opowieści o ludziach, którzy w Warszawie mieszkali całe życie lub spędzili tu swoje młode lata, a także tych, którzy zaledwie musnęli miasto swoją obecnością.
Operacja "Pączek 2015"
Choć tradycyjnie Tłusty Czwartek wypada w czwartek, który dla wielu jest środkiem tygodnia i dniem wyjętym spoza kalendarza małych i średnich przyjemności, kolejnym dniem zabieganego tygodnia, w którym słowa takie jak "odpoczynek", "relaks" czy "odprężenie", uśpione kryją się w zakamarkach naszej świadomości i czekają na sobotni poranek.
Tajemnice Ulicy Rakowieckiej
Sekrety Warszawy mają zaszczyt zaprosić Państwa na spacer „Tajemnice Ulicy Rakowieckiej”.
Spacer po fortach Ochoty
W najbliższą niedzielę, 8 grudnia mamy przyjemność zaprosić wszystkich, którzy chcieliby poznać nieco mniej znane miejsca w Warszawie, na wycieczkę po trzech XIX – wiecznych fortach znajdujących się na terenie dzielnicy Ochota.
Wycieczkę rozpoczniemy od Reduty 54 (Reduta Ordona). Kolejnym punktem wycieczki będzie Fort Szczęśliwice. Następnie przejdziemy przez Park Szczęśliwicki i ulicą Korotyńskiego dojdziemy do Fortu Rakowiec.
Spacerkiem po Starym Mieście
Zapytałam niedawno na naszym profilu na Facebooku, czy mielibyście ochotę na spacer po Starówce. Byliśmy tam niedawno przy okazji spaceru z humorem, byliśmy podczas spaceru bazarowo-targowego, zwiedzaliśmy Starówkę śladami jej mieszkańców, chodziliśmy wokół murów, ale zdałam sobie dziś sprawę, że nie było takiego spaceru...po prostu.
Spacer - Warszawa na wesoło :-)
Wspólnie z kolegą Olkiem Łemkiem wpadliśmy na pomysł, jak by tu przetrwać najbardziej ponure miesiące, których korowód otwiera listopad. Ten najbardziej szary z szarych polskich miesięcy obciążony dodatkowo melancholią i smutkiem jego dwóch pierwszych dni, już wielu osobom daje się we znaki. Drodzy mieszkańcy i mieszkanki Warszawy! Czas więc odegnać ciężkie chumry (choćby tylko z głowy) i uśmiechnąć się :-) Wszak śmiech to radość, radość to szczęście, a odrobiny szczęścia nigdy dość!
Kawiarnie artystyczne XX-lecia
Kim były „dzieci Szatana” i czym zajmowały się na co dzień? Co właściwie robili w kawiarniach artyści przełomu XIX i XX wieku? Jaki sekret tkwił w kawie podawanej w kawiarni, że smakowała dużo lepiej niż ta zaparzona w domu? Co działo się za drzwiami warszawskich mleczarni i kim był portier Janek? Kto miał prawo wejść na górkę i dla kogo miał powstać order „Astoria Restituta”? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w trakcie spaceru szlakiem artystycznych kawiarni przedwojennej Warszawy.
W cieniu Królewskiego Traktu - Ulica Miodowa
Miodowa - ulica słodkości, pierników i czekolady, wspaniałych rezydencji magnackich i ... zamachów. Już w najbliższą środę wybierzemy się poznać historię i odkryć tajemnice tej niezwykłej ulicy. Spotykamy się 25 września o godzinie 18:00 pod Zygmuntem na Placu Zamkowym i ruszymy w kierunku Miodowej. W trakcie spaceru będzie o:
- zaginionym trzewiku,
- toruńskich piernikach i śmietankowych karmelkach,
- trybunie stołowej w kawiarni "Honoratka".
- ciężkich chwilach generała Igelströma,
Kampus Centralny Uniwersytetu Warszawskiego
Spacer po Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego miał odbyć się - ze względu na obowiązki zawodowe - we wtorek, jednak moje plany uległy zmianie wobec czego wracamy do tradycyjnej środy. W związku jednak z Waszymi prośbami spacer zaczniemy wcześniej, czyli o 18:00. Czas trwania spaceru przewiduję na około 1-1,5 godziny. W trakcie spaceru przyjrzymy się najstarszym zabudowaniom Uniwersytetu Warszawskiego, poznamy historię uczelni i jej wybitnych pracowników oraz absolwentów.