Muzeum na Weekend - Pałac w Wilanowie

Muzeum na Weekend - Pałac w Wilanowie

W sobotnie popołudnie, w ramach cyklu “Muzeum na weekend”, chciałabym zachęcić Was do odwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Piękny pałac, zapierające dech w piersiach wnętrza i niezliczone opowieści zapisane na fasadach i ścianach pomieszczeń gwarantują, że nie będziecie się nudzić. Wilanowskie muzeum jest jednym z moich ulubionych w Warszawie. Nawet nie ze względu na walory hisoryczne, które bardzo sobie cenię, ale również dlatego, że jest to jedna z tych placówek, które wychodzą naprzeciw potrzebom wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem oraz zdobywaniem wiedzy na temat tego miejsca i jego właścicieli. Liczne publikacje pozwalają zagłębić się w bogatą historię pałacu i okolicznych dóbr, zrozumieć znaczenie skomplikowanego programu artystycznego i poznać tajemnice najdrobniejszych przedmiotów wypełniających wnętrza. Książki, czasopisma i wydawnictwa specjalne można kupić w muzeum lub na stronie internetowej pałacu, która dodatkowo jest wspaniałym źródłem wiedzy. Znajdziecie na niej kilka tysięcy artykułów przybliżających historię i kulturę Rzeczypospolitej Obojga Narodów, filmy poświęcone dawnym mieszkańcom Wilanowa, pałacowym wnętrzom oraz ludziom, którzy pracują w muzeum.

Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego organizuje także liczne wydarzenia kulturalne, spacery historyczne i przyrodnicze, warsztaty dla najmłodszych oraz wiele innych. Warto również zajrzeć do wilanowskich ogrodów, które w okresie wiosenno-letnim zachwycają piękną roslinnnością, zadbanymi parterami kwiatowymi i przyjemnym spokojem podmiejskiej rezydencji. Zimą przypałacowa zieleń zmienia się w krainę z baśni – kolorowy labirynt świateł, który można odwiedzać od grudnia do początku marca.

O PAŁACU

Pałac w Wilanowie jest jednym z najpiękniejszych przykładów polskiego baroku. Powstał jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego w latach 1677-1696. Wraz z przylegającym do niego dwupoziomowym parkiem i jeziorem stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych stolicy. Dziś pałac pełni różnorodne funkcje kulturalne i edukacyjne. Odbywają się tu zajęcia dla dzieci i dorosłych, organizowane są wystawy i koncerty. W dawnej ujeżdżalni znajduje się Muzeum Plakatu, pierwsze tego typu muzeum na świecie.

Początkowo królewska rezydencja miała charakter barokowej willi włoskiej, z czasem rozbudowana o boczne skrzydła nabrała charakteru prawdziwie królewskiego pałacu. Bogata dekoracja architektoniczna i rzeźbiarska elewacji oraz wystrój wnętrz wyrażały apoteozę króla, królowej i całego rodu Sobieskich oraz gloryfikację rządów Jana III Sobieskiego i jego oręża.

Wnętrza pałacu zachowały oryginalny wystrój. Najstarsze, barokowe apartamenty królewskie, znajdują się w korpusie głównym. Skrzydło południowe to pomieszczenia urządzane w XVIII wieku przez Elżbietę Sieniawską i Izabelę z Czertoryskich Lubomirską. Północne skrzydło reprezentuje wiek XIX i czasy wybitnego mecenatu Stanisława Kostki Potockiego. Piętro pałacu zajmuje Galeria Portretu Polskiego od XVI – XIX wieku. Można tam podziwiać obrazy z wizerunkami polskich monarchów i mecenasów kultury i sztuki oraz przedstawicieli wielkich rodów magnackich. W Galerii znajdują się również portrety trumienne, charakterystyczne dla polskiego portretu sarmackiego.

Otoczenie pałacu stanowi niezwykły, dwupoziomowy barokowy ogród łączący w sobie różne style. Znajduje się tu ogród barokowy, romantyczny park angielsko-chiński, krajobrazowy park angielski oraz ogród neorenesansowy. W południowej części ogrodu znajduje się potok z kaskadą oraz romantyczny mostek. Od wschodu rozciąga się natomiast jezioro, po którym w okresie wiosenno-letnim można pływać łodzią. Park zdobią liczne rzeźby i fontanny rozmieszczone wśród zadbanej roślinności.

Muzeum w Wilanowie jest najstarszym muzeum sztuki w Polsce. Zostało otwarte w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych włascicieli pałacu – Stanisława Kostkę i Aleksandrę Potockich. Współcześnie pałac odwiedzany jest przez około 300 tysięcy osób rocznie, a z internetowego wortalu korzysta ponad pół miliona osób. Od wrzesnia 2013 roku muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

CENY BILETÓW I GODZINY OTWARCIA

PAŁAC

Pałac otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok z wyłączeniem następujących dni:

Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, 1, 2 i 11 listopada, oraz w drugiej połowie grudnia (od 20 grudnia 2014 r.).

Godziny otwarcia poza sezonem turystycznym, czyli od 27 stycznia do 27 kwietnia oraz od 29 września do 19 grudnia 2014 r.:

  • Poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty: 9.30–16.00 (ostatnie wejście zwiedzających o godz. 15.00).
  • Wtorki – pałac zamknięty dla zwiedzających.
  • Niedziele – dzień bezpłatnego wstępu, zwiedzanie wyłącznie indywidualne: 10.30–16.00 (ostatnie wejście zwiedzających o godz. 15.00). W niedziele wstęp do pałacu możliwy jest na podstawie odebranych w kasie biletów bezpłatnego wstępu, które umożliwiają wejście o konkretnej godzinie. Liczba biletów jest – ze względów konserwatorskich – ograniczona. Bilety wydawane są od 10.30 do wyczerpania się puli.

Godziny otwarcia w sezonie turystycznym, czyli od 28 kwietnia do 28 września 2014 r.:

  • Poniedziałki: 9.30–20.00 (ostatnie wejście zwiedzających o godz. 19.00).
  • Środy, soboty: 9.30–18.00 (ostatnie wejście zwiedzających o godz. 17.00).
  • Wtorki, czwartki, piątki: 9.30–16.00 (ostatnie wejście zwiedzających o godz. 15.00).
  • Niedziele – dzień bezpłatnego wstępu, zwiedzanie wyłącznie indywidualne: 10.30–18.00 (ostatnie wejście zwiedzających o godz. 17.00). W niedziele wstęp do pałacu możliwy jest na podstawie odebranych w kasie biletów bezpłatnego wstępu, które umożliwiają wejście o konkretnej godzinie. Liczba biletów jest – ze względów konserwatorskich – ograniczona. Bilety wydawane są od 10.30 do wyczerpania się puli.

UWAGA! Z powodu prac konserwatorskich Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej są niedostępne dla zwiedzających do odwołania. Przepraszamy za zaistniałe trudności. Trwają też prace konserwatorskie Pokoju Cichym.

Bilet wstępu (bez przewodnika – muzeum nie prowadzi ruchu przewodnickiego. Jeśli szukacie przewodnika po pałacu, piszcie na kontakt@sekretywarszawy.pl) :

  • bilet normalny 20 PLN
  • bilet ulgowy 15 PLN
  • bilet edukacyjny 10 PLN
  • muzeum za złotówkę 1 PLN (dotyczy dzieci do 16 r. ż.)

Muzeum zachęca do skorzystania z lekcji muzealnych dla uczniów oraz zwiedzania tematycznego dla grup osób dorosłych.

Opłata za lekcje muzealne:

  • 10 zł/os. + 100 zł/grupa (do 25 osób)

Koszt zwiedzania tematycznego:

  • bilet pełny 20 zł/os. lub bilet ulgowy 15 zł/os. + 100 zł/grupa (do 25 osób)

OPŁATY NA WYSTAWY CZASOWE W PAŁACU USTALANE SĄ INDYWIDUALNIE PRZY KAŻDEJ Z WYSTAW.

PARK

Park wilanowski otwarty jest codziennie przez cały rok, od godz. 9.00 do zmierzchu.

Bilet wstępu (bez przewodnika – muzeum nie prowadzi ruchu przewodnickiego. Jeśli szukacie przewodnika po pałacu, piszcie na kontakt@sekretywarszawy.pl) :

  • bilet normalny 5 PLN
  • bilet ulgowy 3 PLN
  • bilet edukacyjny 10 PLN
  • Muzeum za złotówkę 1 PLN
  • karnet kwartalny: normalny 60 PLN, ulgowy 35 PLN

Do 31 marca br. wstęp do parku do godz. 16.00 jest bezpłatny. Od godz. 16.00 obowiązują bilety na Labirynt Światła.

Muzeum zachęca do skorzystania z lekcji muzealnych i spotkań przyrodniczych w parku.

Opłata za lekcje muzealne:

10 zł/os. + 100 zł/grupa (do 25 osób)

W czwartki wstęp do parku bezpłatny.

LABIRYNT ŚWIATŁA I OGRÓD WYOBRAŹNI

Ekspozycje świetlne czynne są codziennie w godz. 16.00–21.00.

Ostatnie wejście do ogrodu możliwe jest o godz. 20.30.

Wstęp do parku, w którym znajdują się ekspozycje świetlne, jest płatny:

  • bilet pełny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny
  • karnet kwartalny: pełny 60 zł, ulgowy 35 zł

W każdy czwartek wstęp do Labiryntu Światła jest bezpłatny.

Labirynt Światła i Ogród Wyobraźni są wystawami czasowymi, na które nie obowiązuje bilet w ramach akcji „Muzeum za złotówkę” przeznaczony na wystawy stałe.

Bilety można kupić w:

  • kasie na przedpolu (żółty budynek) – można płacić kartą
  • kasie przy bramie głównej – płatność wyłącznie gotówką
  • automatach biletowych przy wejściu do ogrodu – płatność wyłącznie gotówką

Kasy są czynne w godz. 15.30–20.30.

WARSZTATY W ORANŻERII

Warsztaty w Oranżerii odbywają się w każdy weekend w godz. 16.00–20.00.

Spacery przyrodnicze „Zimowa szkoła przetrwania” odbywają się w każdą sobotę w godz. 14.30–16.00.

Wstęp na przedpole i dziedziniec jest bezpłatny.

OPŁATY NA WYSTAWY CZASOWE W PARKU USTALANE SĄ INDYWIDUALNIE PRZY KAŻDEJ Z WYSTAW.

ORANŻERIA

Oranżeria jako salon wystaw czasowych udostępniana jest turystom wyłącznie w czasie trwania wystaw.

Godziny otwarcia i ceny biletów ustalane są indywidualnie dla każdej wystawy

Wstęp na dziedziniec pałacowy jest bezpłatny. 

Regulamin zwiedzania dostępny na stronie pałacu: www.wilanow-palac.pl

Dział:Historia