Muzeum na weekend - Zamek Królewski

Muzeum na weekend - Zamek Królewski

Mam przyjemność przedstawić Wam kolejny cykl artykułów, tym razem poświęcony warszawskim muzeom, wystawom stałym, czasowym i centrom promującym naukę i kulturę. Pomysł powstał, gdy układałam pytania do ankiety dotyczącej Waszych ulubionych muzeów. Poszperałam wówczas w internecie i okazało się, że Warszawa ma dużo więcej takich placówek niż się spodziewałam. Byłam pewna, że zwiedziłam już większość z nich, tymczasem... Może lepiej nie będę się przyznawać ile mi jeszcze zostało. Cykl "Muzeum na weekend" jest dla mnie nie lada wywaniem, ponieważ postawiłam sobie za cel odwiedzenie każdego miejsca, które będę później opisywać. Mam jednak nadzieję, że dla mnie będzie to ciekawe doświadczenie, które dla Was stanie się źródłem inspiracji i odpowiedzią na znane i powszechnie zadawane pytanie: a co robimy w weekend?  ;-) 

Pierwszą propozycją jest moje ulubione muzeum w Warszawie, czyli Zamek Królewski. Choć zniszczony w czasie II wojny światowej, został pieczołowicie odbudowany, a jego wnętrza odtworzone z dbałością o każdy detal. Spotykam się czasami ze zdaniem, że warszawski zamek nie jest autentyczny, że jest tylko kopią oryginału. Ja uważam, że mimo wszystko posiada wiele uroku, a w jego pięknych wnętrzach czuć ducha czasu. Zwiedzałam Zamek Królewski wielokrotnie - sama, z grupą, z przyjaciółmi i z rodzicami. Wciąż jednak nie mam dość. Uwielbiam do niego wracać, tak jak uwielbiam wracać na Stare Miasto. 

Artykuły dotyczące muzeów będą się składały z krótkiego opisu miejsca, cennika i informacji dotatkowych. Nie będę opisywała dokładnie wnętrz czy eksponatów, ponieważ mam nadzieję, że sami będziecie chcieli je zobaczyć.

Zamek Królewski 

Najokazalszą budowlą zdobiącą plac Zamkowy w Warszawie jest Zamek Królewski. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku jako dwór książąt mazowieckich, wielokrotnie był przebudowywany. W latach sześćdziesiątych XVI wieku Zamek stał się siedzibą sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a za panowania Zygmunta III Wazy został rezydencją królewskiego dworu. W tych czasach zyskał kształt zamkniętego pięcioboku zwieńczonego wieżą zegarową. W drugiej połowie XVIII wieku, artyści zatrudnieni przez Stanisława Augusta Poniatowskiego przebudowali wnętrza królewskiej rezydencji, tworząc Apartamenty Wielki i Królewski. W XIX wieku, w czasie zaborów, znaczna część zbiorów sztuki została wywieziona do Rosji. Powróciły do Zamku dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W 1939 roku Zamek został zbombardowany, jednak część dzieł sztuki i elementów wystroju wnętrz udało się uratować. W 1944 roku Zamek Królewski został wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie - obecna bryła jest powojenną rekonstrukcją. Odbudowy dokonano w latach 1971-1988 z funduszów społecznych. Nad pracami czuwał Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Odtworzone wnętrza po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym w 1984 roku.

Dziś Zamek Królewski w Warszawie pełni reprezentacyjne funkcje państwowe. Odbywają się tu oficjalne wizyty i spotkania oraz liczne wydarzenia kulturalne. Zamek jest również ważnym centrum edukacji – jego wnętrza są miejscem licznych wystaw czasowych, prezentacji i wykładów.

Warto zobaczyć:

  • sale pierwszego piętra, w szczególności: Salę Rady, Salę Balową, Salę Rycerską, Pokój Marmurowy, Salę Tronową i Gabinet Monarchów Europejskich, Sypialnię Króla, Pokój Audiencjonalny Stary, Kaplica. Zachęcam do spędzenia dłuższej chwili w Pokoju Canaletta i przyjrzenia się wspaniałym wedutom Bernarda Bellotta. Nie można wyjść z Zamku nie odwiedzając Sali Senatorskiej. Polecam także Sale Matejkowskie z imponującymi dziełami Jana Matejki.
  • warte odwiedzenia są także pomieszczenia parteru: Dawna Sala Poselska, Galeria Lanckorońskich oraz Galerie Malarstwa i Rzemiosła. 

Zwiedzającym udostępniona jest Trasa Zamkowa, która obejmuje Apartament Wielki, Apartament Królewski, Galerię Czterech Pór Roku, Nową Izbę Poselską, Salę Senatorską, korytarz czerwony, Pokój Żółty i Pokój Zielony. Możecie zwiedzać samodzielnie, z przewodnikiem miejskim (mimo deregulacji, polecam przewodników z uprawnieniami) lub z zamkowej agencji przewodnickiej. Można również wypożyczyć audioprzewodnik, jest to wygodny i niedrogi sposób na uzyskanie wielu informacji.  

Cennik:

Trasa Zamek:

Bilet normalny – 22,00 zł
Bilet ulgowy – 15,00 zł
Bilet rodzinny – 14 zł/os*
*przysługuje dzieciom do lat 17 i towarzyszącym im rodzicom.

Galeria Lanckorońskich:

Bilet normalny - 20 zł
Bilet ulgowy - 15 zł
Bilet rodzinny - 10 zł / za osobę

W niedziele wstęp bezpłatny, galeria dostępna w ramach trasy zwiedzania. Bezpłatne wejściówki należy odebrać w kasach biletowych.

Szczegółowe informacje, aktualne wydarzenia i wystawy oraz godziny otwarcia zamku w sezonie letnim i zimowym, dostępne są na stronie: www.zamek-krolewski.pl

 

 

Dział:Historia

Komentarze

  1. Portret użytkownika historyk
    historyk 01-03-2016 04:11
    Ale niestety jest to tylko kopia (i to nie w pełni wierna, nieco "upiększona", jest podwyższony dobudowane 2 wieżyczki, itp.) wizja współczesnych architektów, czyli zamek z II poł. XX wieku. Niestety
  2. Portret użytkownika historyk
    historyk 01-03-2016 04:12
    Ale niestety jest to tylko kopia (i to nie w pełni wierna, nieco "upiększona", jest podwyższony dobudowane 2 wieżyczki, itp.) wizja współczesnych architektów, czyli zamek z II poł. XX wieku. Niestety