Park Ujazdowski

Park Ujazdowski - uznawany za jeden z najpiękniejszych parków Warszawy, został założony w latach 1893-1896 według projektu Franciszka Szaniora. Na powierzchni 5,7 ha znajduje się duży plac zabaw dla dzieci, piękny staw z altaną na brzegu, żelbetowy mostek projektu angielskiego inżyniera Williama Lindleya oraz kaskada. Na terenie założenia znajdują się również rzeźby: kopia Ewy Edwarda Wittiga, Gladiator Piusa Welońskiego,  kopia Perseusza Charlesa Gruyere`a oraz pomnik Ignacego Jana Paderewskiego projektu Michała Kamieńskiego. Przy wejściu do parku od ulicy Pięknej od 1913 roku znajduje się nietypowa atrakcja – waga osobowa produkcji Lubelskiej Fabryki Wag. Przedwojenny układ i kompozycję parku udało się zachować do dziś.
W latach 2000-2002 Park Ujazdowski został poddany rewaloryzacji. Zmodernizowano plac zabaw dla dzieci, a aleje ozdobiły stylizowane latarnie. Uregulowano również brzeg stawu, nad którym stanęła altana. W stawie pływają różne gatunki ryb, między innymi karasie, amury i tołpygi.

Park Ujazdowski mieści się między Alejami Ujazdowskimi, ulicą Piękną, ulicą Lenona i aleją Armii Ludowej. W 1965 roku Park Ujazdowski został wpisany do rejestru zabytków.

Ważne informacje:

W parku obowiązuje zakaz jazdzy na rolkach, na rowerze oraz kąpieli w stawie. Nie wolno również wprowadzać psów. Park jest zamykany na noc 
i całodobowo strzeżony przez ochronę.

Chcesz poznać historię parku? Kliknij tutaj.

Galeria: