Dziecię Starego Miasta
Dziecię Starego Miasta
W artykule streszczającym historię Powązek wspomniałam o pogrzebie Pięciu Poległych - młodych mężczyzn zastrzelonych podczas jednej z manifestacji patriotycznych w roku 1861. Atmosferę tamtych burzliwych miesięcy uwiecznił Józef Ignacy Kraszewski w swych dziełach, tu mam na myśli głównie Dziecię Starego Miasta. Powieść przedstawia historię studenta Szkoły Sztuk Pięknych, który angażuje się w konspiracyjne działania przeciwko Rosji, jest uczestnikiem manifestacji patriotycznych, dwukrotnie więzionym w warszawskiej Cytadeli. Franek Plewa, główny bohater powieści, ginie podczas manifestacji 8 kwietnia 1861 roku. Protest, w którym brał udział został krwawo stłumiony przez wojsko rosyjskie i zakończył się śmiercią ponad stu osób. I choć postać Franka jest fikcyjna, cała powieść jest osnuta na kanwie wydarzeń historycznych, pokazuje nam jakie emocje i nastroje panowały w tym ważnym dla Polaków czasie.
Polecam również przejrzeć cykle Artura Grottgera przedstawiające wydarzenia z lat 1861 – 1863. Wybitny polski artysta, mimo że nie był świadkiem powstania styczniowego w niesamowity sposób uwiecznił uczucia i emocje tamtego okresu. Nawiązując jeszcze do Dziecięcia Starego Miasta, doskonałą ilustracją wydarzeń o których pisze Kraszewski, są kartony z cyklu Warszawa I Grottgera.
Cykle do obejrzenia na stronie:
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Grottger/Grottger_Wwa1.htm
Zwróćcie uwagę na mimikę, gesty i ekspresję uczuć bohaterów dzieł Grottgera i pomyślcie, że artysta zbudował tak niesamowite emocje tylko za pomocą czarnej i białej kredki!