Urodziny Pragi 2014
Urodziny Pragi 2014
Rozpoczyna się właśnie kolejna, czwarta już edycja festiwalu Urodziny Pragi. W tym roku warszawska Praga obchodzi już urodziny i z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. Zachęcam do udziału - będą wykłady, spacery, potańcówka, dekorowanie tortu urodzinowego, wspólne zdjęcie i wiele, wiele innych. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje oraz harmonogram wydarzeń, zaczerpnięty ze strony www.twoja-praga.pl.
Idea: 10 lutego 1648 roku Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. W niespełna 150 lat później Praga została przyłączona do Warszawy jako jedna z jej dzielnic. Jednakże miejsce to zachowało po dziś dzień swój indywidualny charakter, niepowtarzalny klimat, a starowarszawska kultura, gwara, piosenki i zwyczaje chyba nigdzie tak dobrze nie funkcjonują jak tu.
Czyś w kaszkiecie, czy w berecie z Michałowa czy z Krakowa, zapraszamy na kolejną edycję festiwalu Urodziny Pragi!
W tej edycji jak zwykle odwiedzamy z przewodnikami zakamarki praskich ulic i podwórek oraz bawimy się w rytm praskich szlagierów (choć często w nowych aranżacjach). W tym roku dodatkowo dzielimy się swoimi pomysłami racjonalizatorskimi na rzecz tej pięknej dzielnicy. Nie zabraknie oczywiście TORTU!
Program Urodzin Pragi 2014
5.02 (środa)
19:00 W Oparach Absurdu (ul. Ząbkowska 6)
Zapraszamy na kolejną odsłonę „Z tamtej strony Wisły”. Tym razem zajmiemy się tematem bardzo prawobrzeżnym, czyli gwarą warszawską. Na wstępie, Martyna z Praskiej Ferajny wygłosi mini-wykład pt. „wiechem o Wiechu”. Dzięki przypomnieniu postaci „Homera warszawskich ulic” - Stefana Wiecheckiego wczujemy się w gwarowy klimat. A później… MOWA Z GROCHOWA NA ŻYWO!
Korzystając z zaproszenia Praskiej Ferajny czcigodny autor będzie mniał niewątpliwy zaszczyt odczytać swe utwory w lokalu gastronomiczno-rozrywkowym „W Oparach Absurdu”. Czy gwarą stołeczną da się jeszcze nawijać? A jeśli nawet to po co? Te i inne palące chwestie znajdą rozwiązanie już w najbliższą środę.
6. 02 (czwartek)
18:30 Kawiarnia 8 stóp (ul. Ratuszowa 2) Warsztaty dziergania papierowej różyczki, robimy dekoracje na sobotnią balangę przy gitarowym akompaniamencie
7.02 (piątek)
od 19:00 w kawiarni 8 Stóp robimy dekorowanie Tortu Urodzinowego
19:30 8 Stóp
Wykład i spotkanie dyskusyjne: Park Praski - historie mniej i bardziej znane
8.02 (sobota)
11:00, 12:00 Bazylika Kawęczyńska Wielkie Zdjęcie Prażan i zwiedzanie Muzeum Chleba
13:00 Spacer po Szmulkach z Praską Ferajną
19:30 Sens Nonsensu Heniek Małolepszy i inni - potańcówka do szlagierów starej Warszawy w nowych aranżacjach (https://www.facebook.com/events/581404461950999/)
21:30 Czysta Ojczysta (ul. Ząbkowska 27/31) Toast dla Pragi oraz balanga w praskich rytmach w towarzystwie szulerów i przy akompaniamencie harmonii
9.02 (niedziela)
12:00 kościół św. Floriana Spacer tropami najważniejszych praskich historii od bunkru, przez nieistniejące mosty, po rzeźnie (prowadzi Adrian Gajewski)
17:30-19:30 Sens Nonsensu (ul. Wileńska 23) Spotkanie z ekspertem od budżetu partycypacyjnego
19:30 Sens Nonsensu Pokaz Tanga (Akademia Tańca Tomasza Potockiego) oraz praska milonga do akordeonu (gra Andrzej Gasik)
(https://www.facebook.com/events/450858961709768/)
10.02 (poniedziałek)
17:30 Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Ząbkowska 23/25) „Akt Urodzenia” – prezentacja faksymile dokumentu lokacji Pragi z 1648 r.
19:00 To się wytnie (ul. Stalowa 46) POSUL - Niewiarygodne acz prawdziwe historie praskich Żydów (prowadzi Anna Ciałowicz)
DODATKOWO W TRAKCIE CAŁEGO FESTIWALU:
Pomysły dla Pragi, czyli zbieranie projektów mieszkańców, które miasto może wprowadzić w życie (spotkanie z ekspertem od budżetu partycypacyjnego 9 lutego, 17:30 - 19:30, Sens Nonsensu)
Poszukiwania Praskiego Tortu
Dekoracja tortu, piątek 8 Stóp od 19:00. Oprócz tego w wybranych miejscach na Pradze czeka was także tortowy poczęstunek! Każdy, kto zechce skosztować tortu na mieście musi zdobyć wcześniej urodzinową łyżeczkę. Śledźcie nasz fanpejdż Urodziny Pragi i stronę totutotam.net, aby dostać cynk gdzie i jak ową łyżeczkę dostać. Smacznego!
Praga jak (wy)malowana, czyli Baza Praskich Malowańców
Styrane życiem praskie tynki mogą opowiedzieć niejedną historię. Coraz częściej ściany przemawiają językiem sztuki – są to murale, graffiti, stare malowane reklamy czy… miejska poezja (nie zawsze romantyczna, ale często zabawna). Przysyłajcie nam zdjęcia praskich „malowańcow”, które uznacie za ciekawy element graficzny praskich ulic. Podajcie zawsze opis miejsca i nazwisko lub ksywkę osoby, która wykonała zdjęcie.
Wszystko co ręka praska namalowała staramy się uchwycić fotoaparatem dowolnej jakości i skatalogować w albumie Praskich Malowańców; każdy kto zrobi zdjęcie nowego eksponatu - ciekawego napisu, szyldu, malunku, graffiti, ma szansę je zamienić na prezent!
Okazji na zrobienie zdjęć będzie bez liku na Praskich Spacerach!
Urodziny Pragi dofinansował Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy
Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy