Zaoczna ofiara Tatr

Komunikat o błędzie

Strict warning: Static function SassLiteral::isa() should not be abstract w require_once() (linia 12 z /var/www/vhosts/sekretywarszawy.pl/httpdocs/sites/all/modules/sass/phamlp/sass/script/literals/SassBoolean.php).

Zaoczna ofiara Tatr

Jakob Ludwig Wilhelm Boller, urodził się w 1862 roku we Frankfurcie nad Menem. Tam również zdobywał wykształcenie. Zyskał sobie uznanie jako malarz imponujących wielkością obrazów. Boller był bowiem współautorem Panoramy Racławickiej, a od roku 1896 pracował między innymi ze Stanisławem Janowskim nad Panoramą Tatr, która znaleźć się miała w rotundzie przy ulicy Oboźnej. Tworzenie dzieła o wymiarach 115 na 16metrów, wymagało użycia rusztowania. Niestety dla Bollera praca na wysokości okazała się zgubna w skutkach. W maju 1896 roku, w trakcie prac wykończeniowych pejzażysta spada z wysokiego rusztowania i umiera w wyniku odniesionych obrażeń.

Panorama Tatr mimo poniesionej ofiary nie przetrwała do dziś, zwalniając tym samym pierwsze miejsce w kategorii największego obrazu w Polsce mierzącej 114x15 metrów Panoramie Racławickiej .

 

Panorama Tatr

Panorama Tatr opracowana przez Stanisława Staszica (rys. Z. Vogel 1804 r.)
(fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)
www.muzeumtatrzanskie.pl

Dział:Ciekawostki
Tagi:

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.