Pałac Kultury i Nauki

Pan Wielce Niedoceniany! Chciał czy nie, postawiono go w sercu Warszawy ponad pół wieku temu. Wzniesiony ze stali, betonu, cegły i kamienia, wciąż góruje nad Warszawą, bo dość wysoki z niego chłop. Z czubkiem (wspornikiem antentowym), ma aż 237 metrów wysokości i powierzchnię 123 084 metrów kwadratowych. Na tak wielkiej powierzchni, zagościło 3288 pomieszczeń.
Znalazł się on na Placu Defilad, jako "Dar narodów radzieckich dla narodu polskiego", za co do dziś pokutuje. Wielokrotnie mu odgrażano rychłą śmiercią rozbiórkową, do czego w końcu nie doszło.
Pałac Kultury i Nauki. Jego historia to materiał na niejedną książkę, w której w dodatku osobny rozdział zajęliby samobójcy, wykorzystujący taras widokowy znajdujący się na XXX piętrze, w celu pożegnania się z życiem doczesnym. Na szczęście od lat siedemdziesiątych zainstalowano w oknach tarasu kraty, a samobójcy musieli poszukać innych wariantów.
Co w nim?
A w nim mieszczą się różnorodne frmy, instytucje użyteczności publicznej i instytucje naukowe. Są więc w Pałacu kina (Kinoteka),kluby sportowe (Pałac Młodzieży), teatry (Dramatyczny, Lalka, Studio, 6. Piętro). Swoją siedzibę ma uczelnia Collegium Civitas i mieszczą się tu władze Polskiej Akademii Nauk.
Pałac Kultury to także miejsce organizowania różnorodnych wystaw i targów, wśród których nalezy wymienić odbywające się od 1958 roku Międzynarodowe Targi Książki.W PKiN znajduje się także największa w Polsce sala widowiskowa mieszcząca 3000 osób - Sala Kongresowa.
Do głównych atrakcji edukacyjno-turystycznych należą wspomniany już wcześniej taras widokowy oraz muzea (Techniki i Ewolucji). W Muzeum Techniki znajduje się także niewielkie Planetarium, w którym odbywają się prelekcje astronomiczne. I choć złośliwi mówią, że Muzeum Techniki jest jednym wielkim eksponatem muzealnym,to jednak większości osób, zwłaszcza dorosłych, łezka w oku się zakręci przy przekroju poprzecznym Fiata 126p.
W PKiN jest więc co zobaczyć,a nawet jeśli nie chcecie do niego wchodzić, to przed wyjazdem z Warszawy, wprost nie wypada nie zrobić sobie zdjęcia na jego tle.
Od niedawna dodatkową atrakcją jest podświetlenie Pałacu, więc w zależności od pory roku, dnia czy też okazji, w godzinach wieczornych zastaniecie go w szacie różowej, granatowej, szarej albo...tęczowej :)

Informacje o aktualnych cenach biletów wstępu na taras widokowy, do muzeów, a także o planowanych imprezach w Sali Kongresowej znajdziecie na stronach:

Pałacu Kultury i Nauki

Muzeum Techniki

Muzeum Ewolucji

Sali Kongresowej

Galeria: 

Komentarze

  1. Portret użytkownika abo
    abo 11-01-2016 20:57
    super dzięki