pałac saski

Spacery wokół Pałacu Saskiego

W imieniu Stowarzyszenia Saski 2018 oraz swoim, zapraszam wszystkich chętnych na cykl bezpłatnych spacerów po Ogrodzie Saskim i jego okolicach. Pierwsze spotkania już w sobotę 5 kwietnia! O tym, gdzie balowali Napoleon i Casanova, o tym, jak budować bez kantów, o wędrującym pomniku i o pałacu, w którym pracowali polscy kryptolodzy pogromcy „Enigmy”, opowiedzą renomowani przewodnicy warszawscy.

Dział:

Historia pewnego zdjęcia

Grób Nieznanego Żołnierza wielokrotnie był świadkiem wielu ważnych dla Polaków wydarzeń. Dziś, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, znów zobaczymy tych kilka kolumienek na żywo lub w telewizji, jako tło uroczystych obchodów. Mieszkańcy Warszawy już wiedzą, że to tylko fragment pięknego pałacu, który - kto wie - może kiedyś zostanie odbudowany? W ten wyjątkowy dzień...

Dział:

Deotyma z literackiego parnasu

Jadwiga Łuszczewska urodziła się 1 sierpnia 1834 roku, w Warszawie. Była córką Wacława Łuszczewskiego (1806-1867), pełniącego funkcję radcy stanu i dyrektora Wydziału Przemysłu i Kunsztów w Komisji Spraw Wewętrznych Królestwa Polskiego. Jej matką była Magdalena (Nina) z Żółtowskich, słynąca z niezwykłej urody córka generała napoleońskiego. Łuszczewscy herbu Korczak byli jedną z bardziej zamożnych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej.

Dział: