Artykuły o Warszawie

Historia

Zakład Platerniczy Norblinów

Robotnicza Wola czy Dziki Zachód to terminy, które współcześnie coraz rzadziej kojarzone są z dzielnicą, której krajobraz w ciągu ostatnich kilku dekad zmienił się diametralnie. Wysokie kominy wielkich zakładów przemysłowych zastąpiły szklane wieżowce mieszczące nowoczesne biura i luksusowe apartamenty. Nazwiska Haberbusch, Norblin, Lilpop, Borman czy Klawe dla wielu mieszkańców dzisiejszej Woli brzmią obco i coraz rzadziej przywołują wspomnienia o wyśmienitych piwach z jednego z największych browarów w Europie, wagonach kolejowych czy luksusowych platerach. Na terenie między ulicami Żelazną, Prostą i Łucką, pozostał jednak jeden ze świadków niezwykłej historii Woli. Zachowane do dziś zabytkowe zabudowania nazywane potocznie Fabryką Norblina przypominają o przemysłowych tradycjach dzielnicy.

Historia

Natolin

Historia Natolina sięga końca XVII wieku. Nie bez powodu mówi się, że niektóre drzewa Lasu Natolińskiego pamiętają jeszcze króla Jana. Gęsto zalesiony teren leżący pół godziny drogi od rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, został przez władcę przeznaczony na królewski zwierzyniec. Następca króla-wojownika August II Mocny w miejscu zwierzyńca urządził teren hodowli i polowań na bażanty. Pamięć o tym przetrwała w nazwie ulicy Przy Bażantarni, wytyczonej nieopodal Lasu Natolińskiego.

Historia

Morysin

Morysin - dzieło Stanisława Kostki i Aleksandry Potockich z pierwszej ćwierci XIX wieku, nazwany tak na cześć wnuka Maurycego (Morysia). Powstał jako naturalne przedłużenie ogrodów wilanowskich. Na terenie parku stanął w 1811 pałacyk w kształcie rotundy z ażurowym pawilonem na rzucie prostokąta, zaprojektowany prawdopodobnie przez samego Stanisława Kostkę Potockiego oraz Christiana Piotra Aignera.

Historia

Muzeum na Weekend - Łazienki Królewskie

Zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie jest jednym z najpiękniejszych tego typu założeń w Europie. Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zachwyca nie tylko wspaniałą zabytkową architekturą, ale również pięknym parkiem zamieszkanym przez wiele gatunków zwierząt. Park położony niedaleko centrum miasta, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie, nie tylko przez turystów z całego świata, ale również przez mieszkańców stolicy.

Boże Narodzenie

Warszawskie szopki bożonarodzeniowe

W dobie multimedialnych zabawek, internetu, gadżetów, o których istnieniu jeszcze nikt kilka lat temu nie marzył, a dziś są w powszechnym użyciu, widok szopki bożonarodzeniowej, pewnie nie zaskoczy zbyt wielu dzieci. Drewniane figurki poruszające się za pomocą skomplikowanych mechanizmów, zębatek i łańcuchów, współcześnie bardziej chyba przypominają eksponaty muzealne, które oglądamy z zainteresowaniem, niż doroczne przedświąteczne przedstawienie, które zarówno dzieci, jak i dorośli jeszcze kilkadziesiąt lat temu oglądali z zapartym tchem.

Historia

Wisło, pokaż swoją twarz - Foksal 19

A nasza Wisła, tak spokojna cicha,
Że jej niesłychać — tak lekko oddycha,
I jakąś ciszą spokojną okolą
Nadbrzeżne wioski, pastwiska i pola.

Do Wisły Antoni Czajkowski, 1845

Historia

Historia pewnego zdjęcia

Grób Nieznanego Żołnierza wielokrotnie był świadkiem wielu ważnych dla Polaków wydarzeń. Dziś, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, znów zobaczymy tych kilka kolumienek na żywo lub w telewizji, jako tło uroczystych obchodów. Mieszkańcy Warszawy już wiedzą, że to tylko fragment pięknego pałacu, który - kto wie - może kiedyś zostanie odbudowany? W ten wyjątkowy dzień...

Historia

Secesja w Warszawie - Dom Bankowy Wilhelma Landaua

W 1857 roku, w kamienicy przy Orlej 6 w Warszawie, firma "Wilhelm Landau" otwiera swój kantor wekslowy. Kilkanaście lat później rozszerzono działalność o oddział na Piotrkowskiej 39 w Łodzi. Kolejne lata przynoszą Landauowi pomyślną koniunkturę, kupuje więc na Orlej w Warszawie sąsiednią parcelę. Już na początku XX wieku, firma przejmuje działkę z piętrową oficyną na Senatorskiej tuż przy pałacu Mniszchów. Pałac wraz z przyległościami od wielu lat należał do Resursy Kupieckiej, jednak w miejscu starej oficyny miał wkrótce wyrosnąć jeden z najciekawszych i istniejących do dziś, obiektów na Senatorskiej.

Historia

Wisło, pokaż swoją twarz - Pałac na Wodzie

Dziś ponownie odwiedzimy Łazienki Królewskie, tym razem jednak naszą rzekę znajdziemy w lewym narożu tarasu przed Pałacem na Wodzie. Rzeźba powstała w pracowni Ludwika Kaufmanna, syna bawarskiego rzeźbiarza, Piotra Kaufmanna. Podobnie jak w omówionych w poprzednich tygodniach przedstawieniach Wisły i ta nie pozostała bez towarzystwa. W tej samej pracowni powstała także personifikacja Bugu. Oba pomniki ustawiono w narożach tarasu przed Pałacem na Wodzie około 1885 roku, wiele lat po śmierci ich twórcy. Wisła powstała prawdopodobnie około roku 1840...

Historia

Top 10, czyli ulubione miejsca mieszkańców Warszawy

Od kiedy pracuję jako przewodnik po Warszawie, bardzo często odpowiadam na rozmaite pytania (najczęstsze to oczywiście "a kiedy do McDonalda?"). Często są to jednak pytania, które mogę streścić w ogólnym: "jaki zabytek/miejsce/park lubię najbardziej?". Zainspirowało mnie to do zapoczątkowania pewnego cyklu na naszym profilu na FB i stronie www. Raz w miesiącu, będę Was pytała o ulubione miejsca w Warszawie.

Strony